Javascript Nedir? JQUERY nedir?

Javascript, web sayfalarının kullanıcı ile etkileşime girmesini sağlayan, tarayıcıda çalışan bir basit bir programlama dilidir.
Yalnızca HTML ve CSS kullanılan web siteleri kullanıcı ile etkileşime giremez, örneğin bir butona tıklandığında ekranda bir uyarı veremez, ya da formdan girilen bilgiler herhangi bir sayfaya gönderilemez.
Ancak işin içine Javascript girdiğinde sayfamız kullanıcı ile etkileşim içinde olabilir. Ayrıca Javascript'in tarayıcıda çalışması sunucuya(server) herhangi bir yük bindirmediği için sitenin çok daha hızlı çalışmasını sağlar.

Düşünün ki twitter'da günde milyonlarca tweet atılıyor ve hem cep telefonu uygulamalarımız hem de web tarayıcılarımızda neredeyse hiç kesintiye uğramadan siteyi kullanıyoruz. Bu yük o kadar fazla ki sunucular ne kadar iyi olursa olsun, mutlaka sıkıntı yaşanacaktı ancak Javascript'in tarayıcı da çalışması ile yük tarayıcı ve sunucu arasında paylaşılıyor. Bu özelliği ile Javascript günümüzde çok kullanılmaya ve hatta bu dil üzerinden bir çok kütüphane, framework yazılmasına yol açmıştır.

Javascript bir programlama dilidir, yani içinde FOR, WHILE, IF gibi yapılar mevcuttur. Çalıştırmak için sadece script etiketlerinin arasına yazmak yeterlidir. Bu etiketler head veya body nin içinde yer alabilir.
Örnek:

<script> var sayi = 10; alert(sayi); </script>

Javascript her ne kadar tarayıcıda çalışan kullanıcı etkileşimi gibi inanılmaz işler başarsa da, yazımı çok da kolay değildir ve kullanımı uzun zaman alır, bu sebeple son dönem de JQUERY gibi hazır kütüphaneler kod yazımını ve kullanıcı etkileşimi arttırarak, popülerlik kazanmıştır.
Jquery HTML dokümanların yönetiminde, animasyonların oluşturulmasında, asenkron veri transferi yaparak etkileşimli Web sayfaların hazırlanmasında kullanılan daha az kod ile daha etkin, hızlı ve daha fazla Web etkileşimi sağlayan bir JavaScript kütüphanesidir.
JQUERY nin çıkış slogan "write less, do more" (daha az kod, daha fazla iş)'dir. Buna göre Javascript kullanılarak yüzlerce satır alacak kodları, Jquery fonksiyonları sayesinde birkaç satır ile halledebiliyoruz. Bu da bize hem zaman kazandırıyor, hem de kodumuzu kısaltarak anlaşılabilir kılıyor.
JQUERY, Javascript kodları kullanılarak yazıldığı için JQUERY içinde Javascript kodları da çalıştırılabilir.

Not: JQUERY öncesinde biraz bilgi olması açısından birkaç adet kısa Javascipt örneği anlatılmıştır. Devamında JQUERY anlatılacaktır.

JQUERY'nin çalışabilmesi için kütüphanesini buradan açın Açılan sayfada sağ tuş sayfayı farklı kaydet diyerek bilgisayarımıza indiririz.
HTML sayfamıza

<script src="jquery-3.3.1.min.js" type="text/javascipt"></script> yazarak ekleriz. Dosyayı sayfamıza ekledikten sonra tıpkı Javascript'te olduğu gibi script etiketleri arasına yazarız.

Tüm JQUERY aşağıdaki kod satırları arasına yazılmalıdır.

<script> $(document).ready(function(){ // jQuery kodları buraya gelecek }); </script> Bu söz dizimi yazılan JQUERY kodlarının sayfa tümüyle yüklendikten sonra(sayfa hazır olduktan sonra) çalışmasını sağlar.

JQUERY de yapılması gereken ilk ve en önemli iş, nesneleri seçmek işidir. Nesneleri seçmek için $('') işaretleri kullanılır. Parantez içindeki tırnakların arasında seçilecek nesne bulunur. Seçme işleminde yazılacak nesneler ise CSS'de kullanılan etiket, id ve class seçicilerdir.
Örnek: $('p'); // Sayfadaki p leri seçer.


Yorumlar


Yorum yapabilmek ve kaynak kodları indirebilmek için lütfen üye girişi yapın