PHP Değişkenler ve Veri Türleri

Her programlama dilinde olduğu gibi PHP dilinde de değişkenler mevcuttur. Değişkenler değerleri tutmak ve tutulan değerlere ulaşmak için kullanılır.

PHP de değişken tanımlamak için $ işareti kullanılır. PHP'de değişken türünü belirtmeye gerek yoktur. Değişken tanımlandığında içindeki değere göre türü belirlenir.
Bu durum kod yazmayı kısaltır.

Aşağıda değişken tanımlama ve değişkenleri türlerinin açıklaması verilmişitir.

$yas = 17; //integer $isim = "Can"; //string $onay_durum = true; // boolean $pi = 3.14 ; // double

PHP Veri Türleri

1. Integer - Tam Sayı türündedir. 2. String - Yazı ve Karakter türündedir. 3. Float veya Double - Ondalıklı Sayı türündedir. 4. Boolean - True veya False (Doğru yanlış) türündedir, özellikle mantıksal ifadelerde kullanılır. 5. Array - Dizi türündedir. (İlerideki konularda açıklanacaktır) 6. Object - Nesne türündedir. (İlerideki konularda açıklanacaktır) 7. Null (İlerideki konularda açıklanacaktır) 8. Resource (İlerideki konularda açıklanacaktır)

Değişkenlerin türlerini bulmak için gettype() fonksiyonu kullanılır.
Ayrıca vardump() fonksiyonu da hem değişkenin türünü hem de değişkenin değerini ekrana yazdırmak için kullanılır. Kullanımı aşağıdaki şekildedir.

$isim = "Ercan"; gettype($isim); vardump($isim);

Değişken İsimlendirme Kuralları

1. Değişkenl isimlerinde Türkçe karakterler(Ç,ç,ğ,Ğ,İ,ı,Ö,ö,Ş,ş,Ü,ü) kullanılmaz. 2. Değiken isimlerinde -, _ işaretleri dışında özel karakter ve boşluk kullanılmaz. 3. Değişken isimleri sayı ile başlamaz.


Yorumlar


Teşekkür ederim Kerem cim :)

Elinize Sağlık Hocam

Yorum yapabilmek ve kaynak kodları indirebilmek için lütfen üye girişi yapın